Haberler
ÖTV Sİ DÜŞÜK ÖDENEN ARAÇTA SORUMLULUK DEVLETİN,,, - 21.3.2015

Kaçakçılık yapılarak ithal edildikleri gerekçesi ile dava konusu olan 30 bin lüks vasıta için yüksek yargıdan çok kritik bir karar çıktı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na karşı İzmir'de açılan davada mahkeme, bakanlığı haksız buldu;"otomobiline el konulan kişiye zararı faizi ile ödensin" diye belirtti .

Bu karar Danıştay tarafında da onandı. Bunun üzerine , aralarında Sibel Can, Seren Serengil, Cavit Çağlar'ın da aralarında yer aldığı bir dizi şöhretli isme de ilişkin arabalar sebebi ile kamunun önüne 3 milyar lirayı bulan bir faturanın çıkacağına vurgusu yapılıyor.

İzmir 2. idare Mahkemesi'nde görülmüş olan davayı açan İzmirli iş kadını Sema Çuhadaroğlu. Dava, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve Ege Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'ne karşı açıldı.

DAVANIN AÇILIŞ GEREKÇESİNİ, ÇUHADAROĞLU'NUN EL KONULAN OTOMOBİLİ SEBEBİ İLE UĞRADIĞI ZARARIN ÖDENMESİ OLUŞTURDU.

'SIFIR' DİYE SATILDI AMA..

Dava dosyasından edinilen bilgilere göre süreç şu şekilde gelişti: İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, kaçak lüks otomobillere ait yürüttüğü soruşturmada ithalatı gercekleşen bir dizi otomobili mercek altına aldı. T.C.T. Otomotiv Gıda Sanayi tarafından ithalatı gercekleşen ve davaya konu olan Mercedes Benz marka bir otomobil de incelemeye alınan araçlar arasında katıldı . Şirket söz konusu otomobili 2005 model olarak ithal ettiğini beyan etti. Savcılık, arabaya ait bilgileri Mercedes Benz Türk AŞ'ye sual etti . Mercedes'den gelen yanıtta söz konusu otomobilin 2004 model olduğu, hatta ekim 2004'te 24 bin 334 kilometrede teknik servise alındığı söylendi .

EL KOYMA KARARI

Savcılık, söz konusu arabaya el konulmasını talep etti . İzmir Sulh Ceza Mahkemesi 2 Kasım 2011'de, talebi yerinde görerek otomobilin mülkiyetinin kamuya geçmesine karar verdi. Arcak; otomobil bulunamadığı için fiziki el koyma işlemi gerçekleştirilemedi.

Sema Çuhadaroğlu ise, el koyma kararı mevcut bulunan otomobili 6 Ocak 2012'de satın aldı. Bu otomobili 16 aya yakın kullanan Çuhadaroğlu'nun otomobili Nisan 2013'de yakalanarak el konuldu.

'KAYITLARA GÜVENDİM ALDIM'

Çuhadaroğlu el koyma işleminden 2 ay kadar akabinde dava açtı; otomobil için ödediği 64 bin TL'nin verilmesini talep etti . Çuhadaroğlu, söz konusu otomobilin 7-8 defa el değiştirdiğini ortaya koyarak , aracın trafik tescil kayıtlarına güvenerek satın aldığını belirtti . Çuhadaroğlu, OTOMOBİLİN HEM İTHALATI HEM EL DEĞİŞTİRMESİ SÜRECİNDE İDARENİN AĞIR HİZMET KUSURUNUN BULUNDUĞUNU SAVUNDU.

BAKANLIK ise savunmasında özetle 'İthalatı gercekleşen her eşyayı tek tek kontrol edemeyiz. El konulma işlemi mahkeme kararı ile yapıldı İdarenin hizmet kusuru yok. Dava reddedilsin' söylendi .

'SORUMLULUK DEVLETİN'

Mahkeme, talep ettiği bilirkişi raporunu ve taraflardan son savunmalarını aldıktan akabinde kararını konuştu . Kararda, Anayasa'nın 125. Maddesi'nde, idarelerin kendi eylem ve işlemlerinden doğan zararı karşılamakla yükümlü olduklarının hüküm altına alındığı hatırlatıldı. Kararda özetle şu şekilde söylendi : "İdareler, kamu hizmetlerinin icabı gibi işlemesi için her türlü tedbiri alma hakkına sahip. Hizmet iyi işlemediği için, kişi zarara uğramışsa idare bunu gidermek mecburiyetinde . Eşyanın yurtdışından emniyetli şekilde yurt içine sokulması devletin görevidir. Burada davacını zararı karşılanmalı."

Mahkeme, bilirkişi raporu istikametinde Çuhadaroğlu'na 64 bin değil fakat 55 bin liranın yasal faizi ile ödenmesine hükmetti. Yargılama giderileninin mühim bir kısmı de tekrar bakanlığın üzerine bırakıldı.

FATURA 3 MİLYAR LİRAYI BULABİLİR..

İstanbul mahkemelerinde benzer birden fazla davaya baktığını açıklayan Av. İpek Güvenç konu ile alakalı Hürriyet'e yapmış olduğu açıklamada, "Mahkemenin kararı çok fazla yerinde ve mühim bir karar" diye belirtti . Av. Güvenç açıklamasının devamında "Yurtdışından kaçak yollarla ithal edildiği ileri sürülen arabalar ile alakalı uzun süredir ciddi mağduriyetler yaşanmaktaydı.

Bu çerçevede , yurtdışında tescil edilmiş oldukları gerekçesi ile binlerce araca devlet tarafından el konuldu; mülkiyetleri kamuya geçirildi. Bütün prosedürler tamamlanarak ülkeye sokulan araçlara devlet "Pardon, yanlış yapmışım" diyerek el koydu. Bu açıdan, devletin sorumluluğunu itiraf eden İdare Mahkemesi kararı çok fazla yerinde bir karar.

Devlet tarafından el konulan ve el konulmaları beklenen 30 bin aracın varlığı göz önüne alındığında ve vasıta başına ortalama 100.000 TL tazminata hükmedildiği düşünüldüğünde bu işin devlete 3 milyar lirayı buluyor" olacak şekilde açıkladı .

SİBEL CAN HACİZ GÖNDERTTİ

Bu arada Sibel Can'ın, Çiftkurtlar Otomotiv'den aldığı otomobiline, 1 Kasım 2012'de el konulmuştu. Can, uğradığı 314 bin TL'lik zararın karşılanması için Çifkurtlara Otomotiv'e karşı dava açmış, İstanbul Tüketici Mahkemesi, zararın Can'a faizi ile ödenmesini talep etmişti . Şayet şirket tediyeyi (ödeme) yapmayınca, Can 22 Ocak'ta ayında şirket merkezine avukatlarını yollayarak haciz işlemi yaptırdı..